{{ 300 | minutesToRead }}

پردازنده AMD 3020e یا Intel Celeron N4020 - کدام یک قدرتمندتر است؟

دو شرکت Intel و AMD در زمینه تولید پردازنده های کامپیوتر، همواره رقیب یکدیگر بوده و در سطوح مختلف با یکدیگر رقابت داشته اند. یکی از این سطوح که در آن رقابت تنگاتنگی میان این دو شرکت وجود دارد، تولید پردازنده های ارزان یا به اصطلاح اقتصادی است.

درمیان لپ تاپ های جدید و اقتصادی موجود در بازار کشور، دو مدل پردازنده بیش از بقیه مورد استفاده قرار گرفته است.

پردازنده Celeron N4020 که محصول شرکت اینتل بوده و در تاریخ 4ام نوامبر سال 2019 روانه بازار شده است و پردازنده AMD 3020e که محصول شرکت رقیب اینتل یعنی ای ام دی بوده و در تاریخ 4ام آگوست سال 2020 معرفی شده است. یعنی پردازنده AMD 3020e حدود 9 ماه از رقیب خود جدیدتر و به روزتر است.

هسته پردازنده Intel Celeron N4020 از نسل Gemini Lake و پردازنده AMD 3020e از نسل AMD Raven Ridge (Ryzen 2000 APU) است.

هر دو پردازنده برمبنای معماری X86 طراحی شده اند، لیتوگرافی چیپ هر دو 14 نانومتر است و البته هر دو پردازنده دارای 2 هسته پردازشگر می باشند.

جدول زیر، اطلاعات اولیه هر دو پردازشگر را نمایش می دهد.

 

 

می دانیم که اطلاعات و مشخصات اسمی یک پردازنده، نمی تواند توانایی های واقعی آن را در عمل نشان بدهد، بنابراین احتیاج داریم تا با تست های تخصصی، توانایی های واقعی پردازنده ها را به طور عملیاتی بسنجیم.

برای این کار بنچمارک های این دو پردازنده را از سایت مرجع Notebookcheck بررسی می کنیم.

 

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید امتیاز بنچمارک قدرت اجرای پردازنده AMD 3020e برابر با 22 و پردازندهIntel Celeron N4020 برابر با 19 شده است. یعنی پردازنده AMD حدود 16 درصد قدرت اجرایی بالاتری نسبت به رقیب خود یعنی Intel دارد.

در این آزمایش، میزان سرعت پردازنده در فشرده سازی و بازکردن فایل های فشرده، کار با نرم افزار سه بعدی بلندر، اجرای کدک تصویری X265 و چند عامل دیگر برای سنجش میزان قدرت پردازنده درنظر گرفته شده است.

چندین و چند تست بنچمارک دیگر نیز روی این دو پردازنده انجام شده که برای مشاهده آنها می توانید به اینجا مراجعه کنید.

در نهایت، امتیاز میانگین بنچمارک این دو پردازنده به این شکل شد:

 

این یعنی به طور کلی، پردازنده AMD 3020e حدود 18 درصد قوی تر از پردازنده Intel Celeron N4020 است.

ولی این تمام ماجرا نیست! چرا؟

چون یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده دیگر نیز در این میان وجود دارد. آن عامل چیزی نیست جز پردازنده گرافیکی مجتمع یا همان iGPU که بر روی چیپ هر یک از این پردازنده ها واقع شده است.

برای مقایسه دقیق و کامل این دو پردازنده، می بایست پردازنده گرافیکی آنها یعنی AMD Radeon RX Vega 3 و Intel UHD Graphics 600 نیز مورد بررسی قرار بگیرند.

حالا همانند برسی CPUها، iGPUها را نیز بررسی می کنیم.

 

 

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید امتیاز بنچمارک قدرت اجرای پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX Vega 3 برابر با 6.4 و پردازنده گرافیکی Intel UHD Graphics 600 برابر با 2.3 شده است. یعنی پردازنده گرافیکی AMD حدود 3 برابر قدرت اجرایی بالاتری نسبت به رقیب خود یعنی Intel دارد.

در این آزمایش، سه بنچمارک گرافیکی 3DMark 11، Fire Strike و Time Spy روی هر دو پردازنده گرافیکی اعمال شده است.

چندین و چند تست بنچمارک دیگر نیز روی این دو پردازنده انجام شده که برای مشاهده آنها می توانید به اینجا مراجعه کنید.

در نهایت، امتیاز میانگین بنچمارک این دو پردازنده به این شکل شد:

 

 

این یعنی به طور کلی، پردازنده گرافیکی AMD Radeon RX Vega 3 حدود 2.5 برابر قوی تر از پردازنده گرافیکی Intel UHD Graphics 600 است.

بررسی های انجام شده روی این دو پردازنده به ما نشان داد که AMD 3020e هم در پردازش های عمومی که بر عهده CPU است و هم در پردازش های گرافیکی که بر عهده GPU / VGA است، به طور محسوسی بر رقیب خود یعنی Intel Celeron N4020 برتری دارد.

avatar
  • avatar

    {{comment.comment}}