{{ 300 | minutesToRead }}

تغییر بزرگ در فروشگاه گوگل پلی

گوگل نحوه بارگیری برنامه های اندروید را از پلی استور در ماه اوت به طرز چشمگیری تغییر می دهد. ابتدا گوگل قالب فایل APK را از بین می برد. این بدان معنا است که همه فایل ها و برنامه های مبتنی بر APK از کار می‌افتد. با این حال ، همه برنامه های جدیدی که در فروشگاه گوگل پلی منتشر می شوند در قالب AAB یا Android App Bundles می‌باشند.

گوگل برای اولین بار در سال 2018 در مورد AAB صحبت کرد و سرانجام در حال پیاده سازی آن است. همچنین گوگل در از بین بردن فرمت APK، عجله‌ای ندارد و ترجیح میدهد آن را به آرامی حذف کند. قبل از توضیح کامل AAB، قابل ذکر است که این حرکت گوگل با هدف عملکرد بهتر برنامه های اندروید در گوشی های رده پایین انجام می شود. همچنین، برنامه های با فرمت AAB فضای کمتری را اشغال خواهند کرد.

Android App Bundles یا AAB چیست؟

اندروید بیش از 100 زبان، معماری های مختلف CPU مانند: ARMv7 ، ARMv8 به همراه Intel x86 و وضوح صفحه نمایش های متفاوت را پشتیبانی می‌کند. اکنون، یک توسعه دهنده برنامه باید پشتیبانی از این طیف گسترده ای از ترکیبات را در یک برنامه APK پیاده کند. این بدان معناست که تلفن شما حاوی تعداد زیادی کدهای غیر ضروری از هر برنامه ای که بارگیری می کنید است که به برنامه های حجیم‌تر و همچنین فضای ذخیره سازی بیشتر منجر می شود.

این یکی از بزرگترین اشکالات فایل های APK است و گوگل سعی می کند با فرمت AAB آن را تغییر دهد. با استفاده از Android App Bundle (AAB) ، گوگل از «APK های تقسیم شده» استفاده می کند و فروشگاه گوگل پلی کدهای مورد نیاز دستگاه شما را ارائه می دهد و هیچ چیز اضافی ارائه نمی دهد. اگر دستگاه شما مبتنی بر معماری CPU ARMv8 است، با AAB ، گوگل فقط بسته ARM v8 را هنگام بارگیری یک برنامه خاص بارگزاری می‌کند و نه کل فایل APK شامل پشتیبانی از معماری ARMv7 ، ARMv8 و Intel x86.

مزیت استفاده از AAB چیست؟

AAB به برنامه های کوچکتر منجر می شود که در تلفن های اندروید با مشخصات سخت افزاری متفاوت عملکرد بهتری دارند. مهمتر اینکه به گوگل کمک می کند تا در پهنای باند فضای بیشتری ذخیره کند. برای کاربران نهایی، حداکثر 15٪ صرفه جویی در ذخیره سازی را می‌توان انتظار داشت. بنابراین ، به جای یک برنامه 100 مگابایتی ، با App Bundles، به 85 مگابایت فضا نیاز خواهد بود. برای گوگل، این بسیار منطقی است. با استفاده از ABB، انتظار می رود گوگل هر روز یک پتابایت پهنای باند را ذخیره کند.

همچنین، AAB کنترل بیشتری بر پلی استور به گوگل می دهد. AAB منبع باز است اما یک فروشگاه برنامه غیر گوگل باید توانایی پردازش برنامه ها در ابر را داشته باشد و بر این اساس به کاربران نهایی، برنامه را تحویل دهد. برای گوگل، این کار آسان است زیرا دارای برنامه منبع باز «bundletool» خاص خود است که می تواند در این فرایند کمک کند، اما یک فروشگاه برنامه ثالث باید زیرساخت ابری خود را ایجاد کرده و هزینه سرورها را پرداخت کند. این این بدان معناست که شما می توانید انتظار داشته باشید توسعه دهندگان بیشتری در صورت تمایل به توزیع برنامه های خود در اکوسیستم بزرگ اندروید، فروشگاه های برنامه‌های ثالث را کنار گذاشته و به جای آن پلی استور را انتخاب کنند.

avatar
  • avatar

    {{comment.comment}}