{{ 300 | minutesToRead }}

نقد و بررسی Oura Ring: زیورآلات هوشمندی که از آن خسته نمی‌شوید.

برای بعضی افراد استفاده از انگشتر ناخوشایند است. من همیشه آنها را از دستم بیرون می آوردم و با خیال راحت آنها را در جای امن می‌گذاشتم که یا به این دلیل این بود که آنها آزاردهنده می‌شدند و یا این که هنگامی آن را در می‌آوردم، جای آن را فراموش می‌کردم. وقتی از من سوال شد که آیا می‌خواهم حلقه «اورا» را امتحان کنم، همین نگرانی‌ها در ذهن من ایجاد شد، اما این قطعه زیور هوشمند بسیار وسوسه انگیز بود و نمی‌توانستم به آن نه بگویم.

این یک قطعه جذاب از فناوری‌های پوشیدنی است. کوچک و نسبتاً نامحسوس، فضای زیادی را اشغال نمی کند و بر خلاف ساعت های هوشمند می توانم ساعت دلخواه خودم را انتخاب کنم. با این حال، از نظر وزنی بسیار سبک است و همچنین گرانتر از بسیاری از ساعت های هوشمند و وسایل هوشمند تناسب اندام است.
 حالا که حلقه «اورا» را امتحان کردم، آیا از پوشیدن آن راضی بودم؟

طراحی:

حلقه اورا یک ماه به همراه من بوده است و من هنوز هر روز آن را می‌پوشم. برای یک قطعه فناوری پوشیدنی مبتنی بر زیورآلات که من هرگز نتوانستم آن‌ها را تحمل کنم، این وسیله‌ی غافلگیرکننده‌ای است و بسیار جذاب‌تر از چیزی بود که انتظار داشتم. تصمیم برای خرید حلقه «اورا» کمی پیچیده‌تر از خرید یک ساعت هوشمند است، هرچند که این محصول مناسب همه نیست.
اگر اندازه حلقه خود را می‌دانید کار شما راحت‌تر است، اما «اورا» یک کیت با حلقه‌های فرضی در اندازه‌های مختلف برای شما ارسال می‌کند تا قبل از خرید، آن را امتحان کنید. من دو سایز مناسب خودم پیدا کردم و توصیه میکنم که بزرگترین سایز را که مناسب‌ترین است، انتخاب کنید. من این کار را انجام دادم و محصول نهایی بهترین بود حتی وقتی دستانم داغ هستند، انگشتان عرق نمی‌کنند و در صورت تمایل به تغییر، روی انگشت اشاره و انگشت شست من به خوبی سوار می‌شود.
من حلقه Heritage Oura Ring را که دارای قسمت بالایی مسطح است، انتخاب کردم. همچنین، نسخه Stealth که نسبت به نسخه Balance به یک نقطه مانند می‌رسد. این محصول از جنس تیتانیوم با روکش PVD و بسیار سبک وزن در حدود 5 گرم ساخته شده است و رنگ مات آن به اندازه رنگ‌های نقره ای یا طلایی آن درخشان نیست. طراحی حلقه «اورا» آن را یکدست و مناسب برای زن و مرد می‌کند. اگر ضخامت 2.55 میلیمتری خود نوار انگشتر نبود، سبکی آن باعث می‌شد هرگز وجود انگشتر را حس نکنین. وقتی آن را روی انگشت وسط می‌اندازم، می توانم وجود آن را در انگشتان دو طرف احساس کنم هرچند آزاردهنده نیست، اما همیشه وجود انگشتر را می‌توانید حس کنید. این امر به همراه عرض 7.9 میلیمتری حلقه، وجود آن را محسوس می‌کند. صرف نظر از طراحی یا انگشت انتخابی، حلقه «اورا» به راحتی قابل حس کردن است و احتمالاً اگر انگشتر و حلقه دیگری استفاده می‌کنید وجود «اورا» ملموس‌تر خواهد بود. در ماه گذشته، تمام روز تا شب آن را به انگشتم انداختم. این بدان معناست که هنگام کار، شستن، باغبانی و اکثر کارهای دیگر همراهم بود. با توجه به این مسئله، آب اختلالی ایجاد نکرد، در پایان کار بدون خراش باقی ماند، همچنین لکه های ایجاد شده به سرعت پاک شدند. به کمک قابلیت «اورا» در استفاده از آستر غیر حساسیت زا و غیر فلزی در داخل حلقه، من هیچ مشکلی با آن روی پوست خود نداشتم.


بدیهی است، من هنوز آن را گم نکرده‌ام، اما گاهی اوقات فراموش میکنم که آن را به دست کنم، در نتیجه وقتی متوجه می شوم که روی انگشت من نیست، دنبال آن میگردم. من دوست دارم یک ویژگی «جستجوی حلقه‌ی من» برای این انگشتر وجود داشته باشد، اما بودن این قابلیت به دلیل فقدان صدا یا ارتعاش در خود حلقه دشوار است.
از نظر کسی که عموماً از حلقه و زیورآلات استفاده نمی‌کند، «اورا» به طور کلی چگونه ارزیابی می‌شود؟ استفاده از آن در طول شب بسیار کمتر از استفاده از ساعت مچی آزاردهنده است و اگر کمی احساس گرما کنم، فقط چند ثانیه باید آن را بردارم تا دوباره آن را با احساس آرامش در انگشتم کنم. جنبه منفی آن از نظر اندازه است، زیرا به اجسام ضربه می زند، هنگام گرفتن چیزی آن را احساس می‌کنید و من هنگام شستن ماشین احساس کردم که بهتر است آن را بردارم، چون خطر خراشیدن بدنه وجود داشت.
از این گذشته ، حلقه «اورا» بخشی از دست من شده است و من شک دارم که حتی پس از تکمیل بررسی خود، آن را از انگشتم دربیاورم. آیا از انتخاب نهایی خود راضی هستم؟ بله، اما اکنون که به آن عادت کرده ام، ای کاش نسخه مشکی براق را برای جذابیت بصری بیشتر انتخاب می کردم. اگر به خرید حلقه «اورا» مانند خرید یک قطعه فناوری فکر می‌کنید، این عنوان مناسب نیست، اما به عنوان یک قطعه زیورآلات، توصیه من است.

سنسورها و برنامه:

حلقه «اورا» در درجه اول یک ردیاب خواب است و فقط موارد ابتدایی از فعالیت های روزانه شما را ردیابی می‌کند. اگر می‌خواهید تصویری کلی از سلامتی خود داشته باشید و تمام تمرینات خود را با جزئیات پیگیری کنید، باید از ساعت هوشمند یا گروه تناسب اندام نیز استفاده کنید. من آن را به همراه iPhone 12 Pro استفاده کردم و برنامه داده‌هایی را از Apple Health (یا Google Fit با تلفن اندروید) دریافت می کند، به این معنی که اگر تمرینات شما با اپل واچ ردیابی شود، این داده ها را در نظر می‌گیرد و درون آن بارگذاری می‌کند.
اگر تمام روز آن را به دست کنید، حلقه قدم‌ها، کالری و زمان فعالیت را دنبال و ثبت می‌کند. همچنین به سنسورها کمک می‌کند تا خطوط اولیه شما را کنترل کنند. حلقه حرکات را می‌فهمد و در برنامه، می‌توانید یک برچسب یا تگ به هر جلسه تمرینی که در طول روز نشان می‌دهد اضافه کنید، علاوه بر این، قدم‌ها را ثبت کرده و آنها را در برنامه نشان می‌دهد. من دریافتم که تعداد گام‌ها در مقایسه با ساعت های هوشمند بیش از حد برآورد می‌شود. این دستگاه ضربان قلب یا اکسیژن خون را اندازه‌گیری نمی‌کند و ویژگی‌هایی مانند پرداخت بدون تماس یا گزینه ای برای پیگیری تمرین ندارد.
شب ها اصلاً لازم نیست کاری انجام دهید، فقط لازم است بخوابید. این دستگاه از سنسور فوتوپلیتیسموگرافی (PPG) برای خواندن ضربان قلب و تنفس، سنسور ضریب دمای منفی (NTC) برای سنجش دمای بدن و شتاب سنج برای نظارت بر حرکت استفاده می کند. همه داده‌ها در برنامه «اورا» جمع آوری و گردآوری می‌شوند و چون هیچ نمایشگری روی حلقه وجود ندارد، باید برنامه را باز کنید تا آمار خود را ببینید.
خواب بر اساس بازدهی، آرامش، مراحل خواب، تأخیر و زمان بندی تجزیه و تحلیل می شود. طول خواب، ضربان قلب و تنوع ضربان قلب (HRV) را گزارش می‌کند، سپس بر اساس همه این موارد روندهای جاری مفصل را ارائه می‌دهد. به هر بخش نمره داده می شود. اگر چیزی درست نباشد، مشخص می‌شود و خطوط نمودار از آبی به نارنجی تغییر می‌کند. اگر روی هر یک از این بخش ها ضربه بزنید بیشتر با معنی آنها آشنا می‌شوید.

 

ردیابی و دقت:

هر روز بعد از اینکه برنامه، فعالیت شما و میزان خوب خوابیدن شما را ارزیابی کرد، نمره خواب و آمادگی به شما تعلق می‌گیرد. نمره آمادگی نشان می دهد که شما چقدر برای روز آماده هستید، در حالی که نمره خواب نشان می دهد که شب شما چقدر آرامش بخش بوده است. صفحه اصلی برنامه روی این نمرات تمرکز می‌کند و می‌توانید بقیه آمارها را نادیده بگیرید، و فقط با دیدن این دو آمار از سلامت کلی روزانه خود اطمنیان داشته باشید.
من داده های حلقه «اورا» و روندهای آن را بسیار جالب می‌دانم و البته این حلقه پیشنهادات و توصیه‌های خوبی نیز می‌دهد. اگرچه بیشتر آن‌ها بر اساس آمادگی است و به اصلاح مشکلات خواب توجه کافی نشده است. به عنوان مثال، من این قابلیت که وقتی مدت زیادی کار کردم و خواب کافی نداشتم، به من توصیه کرد تا استراحت کنم را دوست داشتم. به نظر ساده می‌رسد، اما برای اطمینان خاطر خوب است. وقتی صحبت از اصلاح خواب به میان می‌آید، کمک کمی به شما می‌کند به این دلیل که اصلاح مشکلات خواب چیزی نیست که به راحتی قابل فهم باشد.
دقت در اندازه‌گیری چطور است؟ من همچنین از یک تشک زیر خواب Withings Sleep Analyzer استفاده می‌کنم و این دو همیشه برای ضربان قلب من و ثبت مرحله خواب عمیق من مناسب هستند، اما حلقه «اورا» مدام به من می‌گوید به اندازه کافی عمیق نمی‌خوابم، در حالی که تشک معمولاً دو برابر حلقه نشان می‌دهد که من خواب عمیق دارم. توصیه حلقه «اورا» در مورد میزان خواب عمیق بسیار کلی می‌باشد، به خصوص اینکه من آنچه را که پیشنهاد می‌دهد انجام می‌دهم، اما این موضوع در اکثر دستگاه ها که عمق خواب را اندازه می‌گیرند، صدق می‌کند.
من از اینکه «اورا» همیشه می‌فهمد وقتی صبح زود از خواب بیدار می شوم و فوری بلند نمی‌شوم، خوشم می آید، اگر چه تشک این زمان را جزو خواب درنظر می‌گیرد. این باعث می شود آمار کلی حلقه دقیق‌تر شود. با این حال، حلقه «اورا» گاهی اوقات فکر می‌کند که من شب بیدار می شوم، اگرچه هنوز در خواب هستم. در نهایت، من از یادآوری‌ها مبنی بر استراحت و ریلکس کردن چند ساعت قبل از خواب قدردانی می‌کنم، چیزی که بر اساس روند زمان بندی شخصی شما انجام می‌شود. ارتباط و همگام سازی سریع و راحت بوده است و در بیشتر موارد، کمک‌هایی که ارائه می دهد، می‌تواند آموزنده و مفید باشد.

باتری و شارژ:

حلقه «اورا» روی پایه کوچک شارژ مخصوص خود قرار می‌گیرد و طوری طراحی شده است که سنسورها آن را در محل خود قفل می‌کنند تا مطمئن شوید از موقعیت خارج نمی‌شود و شارژ می‌شود.
باتری برای یک هفته کافی است و تقریباً بعد از آن صفر می‌شود، اما توصیه می‌شود که باتری را بین 40 تا 80 درصد شارژ نگه دارید. من دریافتم که بهترین زمان برای شارژ حلقه یک‌روز در میان در صبح هنگام دوش گرفتن و آماده شدن است. این باعث می شود تا بدون هیچ وقفه‌ای در استفاده، شارژ شود.

قیمت و در دسترس بودن:

شما می‌توانید حلقه «اورا» را از طریق فروشگاه آنلاین خود «اورا» خریداری کنید. مدل «هریتیج» که در اینجا دیده می شود و نسخه طلایی آن، 399 دلار است. اما مدل‌های مشکی یا نقره ای 299 دلار است. مدل «بالانس» در رنگ مشکی یا نقره ای با قیمت 299 دلار موجود است. کیت سایزر حلقه را می توان به صورت رایگان سفارش داد و توصیه می کنیم این کار را انجام دهید.

برداشت ما:

به عنوان یک ویژگی مهندسی، حلقه «اورا» بسیار چشمگیر و جذاب است. چندی پیش تولید چنین دستگاه پوشیدنی کوچک با شکل کامل و باتری یک هفته‌ای غیرممکن بود، چه برسد به چنین روش قابل اعتماد و صیقل داده شده و زیبا. این حلقه روی انگشت اینطور نیست که اصلاً احساس نشود، اما اذیت کننده هم نیست. طراحی جالب به این معنی است که من همیشه از پوشیدن آن خوشحال بوده‌ام. به عنوان یک قطعه زیورآلات فناوری پوشیدنی، حلقه «اورا» یک موفقیت است.
من اطلاعات عمیق خواب و ردیابی فعالیت های ساده را جالب و آموزنده دیدم و درک خوبی در مورد عاداتم پیدا کردم. فقدان اندک توصیه‌های عملی فردی قابل بخشش است و هنوز هم بسیار بیشتر از آن است که گروه‌های اصلی تناسب اندام ارائه دهند. هر دو تحلیلگر خواب Withings یا حلقه «اورا» در مورد خواب عمیق من اشتباه کردند، که در واقع زیاد هم بد نیست در عوض باعث می شود قابلیت اطمینان داده های ردیاب های خواب را به طور کلی زیر سوال ببرم.
شاید بزرگترین مانعی که من در حلقه اورا می‌بینم این است که برای یک دستگاه همراه گران قیمت است. برای تصویر کامل از سلامتی خود، همراه با ردیابی تناسب اندام واقعی، باید از ساعت هوشمند یا گروه تناسب اندام نیز استفاده کنید. وقتی سیستم عالی TruSleep هواوی در Honor Band 6 با قیمت 50 دلار در دسترس است، 399 دلار برای حلقه اورا زیاد  به نظر می رسد.
اما این روش غلطی برای قضاوت در مورد حلقه اورا است. این یک قطعه جواهر با تکنولوژی بالا با مزایای ردیابی خواب و حرکت است، نه یک ردیاب تناسب اندام عالی که ظاهری زیبا شبیه انگشتر دارد. فناوری که ارائه می‌دهد بسیار عالی است و برنامه بسیار خوب طراحی شده است، بنابراین هرگز احساس کمبود نخواهید کرد، اما باید از محدودیت‌های آن هم آگاه باشید.
چیزی که برای من جالب است این است که قبل از استفاده از حلقه «اورا» احتمالاً آنقدر از  آن راضی نبودم، اما بعد از یک ماه کار، من به دیدن و احساس آن عادت کرده ام، از توصیه‌هایی که ارائه می‌دهد قدردانی می کنم و همچنین، کاملاً به آن وابسته شدم. من قصد دارم همچنان به استفاده از آن ادامه بدهم و مانند همه بهترین پوشیدنی‌ها، با فناوری پیشرفته یا سایر موارد، این تصمیمی است که بر اساس ظاهر و احساس من و همچنین آنچه واقعاً انجام می دهد، استوار است.

آیا جایگزین بهتری وجود دارد؟

زیورآلات هوشمند هنوز یک گزینه سخت برای خرید هستند و گزینه های واقعی بسیار کمی که به طور گسترده در دسترس هستند برای جایگزینی حلقه «اورا» وجود دارد. زیورآلات هوشمند Bellabeat ، مانند Bellabeat Leaf ، می توانند به عنوان دستبند، گردنبند یا لباس پوشیده شوند و بسیار ارزان‌تر هستند. با این حال ، طراحی آن‌ها برای هر دو جنس نیست. در غیر این صورت، بیشتر حلقه های هوشمند بر پرداخت های بدون تماس تمرکز می کنند و نه موارد دیگر.
اگر ویژگی های پیگیری تناسب اندام و فعالیت بیشتری می خواهید، جایگزین بهتر یک ساعت هوشمند یا گروه تناسب اندام است. تقریباً همه عملکردهای بیشتری را ارائه می دهند و شامل ردیابی خواب می‌شوند و همچنین اگر بودجه شما 400 دلار است، گزینه‌ها بسیار زیاد است. ما Apple Watch Series 6 را برای دارندگان آیفون و Samsung Galaxy Watch 3 را برای دارندگان تلفن های اندروید توصیه می‌کنیم، یا اگر فقط به یک گروه بدنسازی علاقه دارید، به Fitbit Charge 4 یا Honor Band 6 نگاه کنید.

چقدر دوام دارد؟

اگر آن را گم نکنید، حلقه «اورا» باید سالها دوام بیاورد. فاکتور تعیین کننده باتری خواهد بود که بدیهی است بسیار کوچک است و هنگامی که شروع به فرسایش می کند، ممکن است مدت زمان کوتاهی بتوان از آن استفاده کرد. بعید است که این اتفاقی بعد از چند سال رخ دهد و همچنین «اورا» دو سال گارانتی برای حلقه های خود ارائه می‌دهد.

ارزش خرید دارد؟

بله. به شرطی که به خاطر داشته باشید که این یک قطعه زیورآلات هوشمند است و یک ردیاب تناسب اندام کامل نیست، پس نه تنها از استفاده‌ی آن لذت خواهید برد بلکه از توصیه‌های خوب بر خواب خود در آن نیز بهره خواهید برد.

avatar
  • avatar

    {{comment.comment}}